W Czechach po raz pierwszy rozgrywany jest Prague Chess Festival, zorganizowany na podobieństwo jednego z nasłynniejszych turniejów na świecie Tata Steel. Jak zaznaczyli organizatorzy, pierwszy raz od 4. Olimpiady Szachowej w 1931 roku, czołowi zawodnicy światowi odwiedzają Pragę! Podobnie jak w Wijk aan Zee w Pradze mamy grupę Masters, Challengers a także Open. Jak już pewnie wiecie, w każdej z grup mamy polskich zawodników! 🙂
I chłopaki… szaleją 🙂
Najbardziej cieszy fakt, że w najsilniejszej grupie Masters (średni ranking 2715!), po czterech rundach na samodzielnym prowadzeniu jest lider polskich szachów, Jan Krzysztof Duda, który ma na swoim koncie 3 punkty. Dodatkowo, świetnie radzi sobie też Radosław Wojtaszek, który dzieli 2. miejsce!
Smaczku dodaje fakt, że Polacy zmierzą się ze sobą, w ostatniej, dziewiątej rundzie turnieju 🙂
Radek ma najlepsze możliwe wsparcie – swoją żonę Alinę!
Agresywny początek i bezkompromisowa gra Dudy
Duda nie zwlekał zbyt długo i prowadzenie objął już po…1 rundzie 🙂 Był jedynym zawodnikiem, który wygrał swoją partię! Wszystkie inne partie zakończyły się remisami. Co ciekawe, po 4 partiach Polak wciąż nie zremisował żadnej partii, co jest rzadkością w tak silnych turniejach. To właśnie jeden z powodów, dla których Jan jest tak doceniany na całym świecie – jego partie są naprawdę bezkompromisowe i oglądanie ich to przyjemność.
Ciekawe momenty
Jan wygrał z Rapportem, Laznicką i Navarą, natomiast niestety przegrał z Harikrishną. Z kolei Radek, który znany jest z nieco solidniejszej gry, nie przegrał żadnej partii! Wojtaszek zanotował remisy z Viditem, Laznicką, Harikrishną a pokonał Rapporta.
Mimo że odbyły się tylko 4 partie, mieliśmy już sporo ciekawych momentów!
Duda – Navara. Co zagrały tutaj białe?
Wojtaszek – Rapport. 30…?
Czarne poświęciły figurę za ciekawy atak. Pozycja jest zupełnie nieoczywista; chyba, że jesteś geniuszem! 🙂 Rapport zagrał 30…He6? Co wypuściło szanse! Po 31. Hc7!! Radek uzyskał już sporą przewagę. Co powinny czarne zagrać zamiast He6?
Rapport – Duda. 21.?
Czasami nawet najlepsi potrzebują nieco szczęścia! Duda nie miał najlepszej pozycji w tym momencie i węgierski arcymistrz miał szansę postawić go w naprawdę nieprzyjemnym położeniu. Na szczęście, tego nie zrobił 🙂 Masz szansę zagrać lepiej! Co białe powinny tutaj zrobić?
Odpowiedzi:
Diagram pierwszy – 34. Wxa4!! +-
Diagram drugi – Pozycja jest super szalona 🙂 Ale czarne miały swoją szansę grając: 30…Wb1 31. Gf1 Hh4 32. fxg3 Hh4! I np. 33. Hd2 to Hf5 34. Gf2 Gxc5! =
Diagram trzeci – Najlepsze było tutaj: 21. a5!! i teraz czarne nie mogą zagrać b6, co jest kluczem do aktywowania pozycji.
Historyczna wygrana Polonisty
W grupie Challengers (średni ranking 2592!) gra także nasz zawodnik – Mateusz Bartel! I mimo że jego najlepsza partia pewnie jest jeszcze przed nim, w pierwszej rundzie Mateusz zanotował pamiętne zwycięstwo, ponieważ…wygrał partię najszybciej z całego turnieju, tym samym wygrywając pierwszą partię w historii Prague Chess Festival! 🙂
Warto oglądać
Jak widzicie, warto oglądać partie najlepszych, bo można się wiele nauczyć 😉 Także zachęcamy do kibicowania Polakom w turnieju Masters a także Mateuszowi w grupie Challengers!
Zdjęcia: Vladimir Jagr
Zostaw komentarz