Po dniu wolnym broniący tytułu mistrzowskiego Magnus Carlsen jak i pretendent Sergey Karjakin powrócili do walki o prymat na Świecie. Dziewiąta partia meczu zakończyła się remisem i to bardziej Mistrz Świata powinien cieszyć się z takiego rezultatu! Zapraszamy do analizy Iwety Rajlich!
źródło: chess24.com
Match Point!
4,5 do 3,5 na 4 partie do końca. Prowadzi pretendent do tytułu Mistrza Świata Rosjanin Sergey Karjakin.Po długiej teoretycznej bitwie debiutowej dochodzi do pozycji gdzie białe ma pionka więcej a czarne z uwagi na zepsutą strukturę białych pionków rekompensatę. Przy idealnej grze powinien być remis. Jednak komentatorzy podkreślają, że białymi tą pozycje z pionkiem więcej gra się o niebo łatwiej. Czyli to czarne musi uważać i pilnować remisu. W jednym momencie w tej partii, po ruchu Carlsena 38…Se7, Sergey Karjakin mógł zagrać Hb3 i to prawdopodobnie dałoby mu wygraną w partii i pewnie i w meczu!
Poniżej partia i jej kluczowy dla całego meczu moment!
Analiza partii nr 1 – TUTAJ
Analiza partii nr 2 – TUTAJ
Analiza partii nr 3 – TUTAJ
Analiza partii nr 4 – TUTAJ
Analiza partii nr 5 – TUTAJ
Analiza partii nr 6 – TUTAJ
Analiza partii nr 7 – TUTAJ
Analiza partii nr 8 – TUTAJ
fot. Vladimir Barsky
Iweta Rajlich - Mistrzyni świata juniorek (1992). Ma pięć medali mistrzostw Europy (trzy tytuły mistrzyni Europy) oraz siedem złotych medali mistrzostw Polski. W 1994 roku, jako trzynastolatka, zdobyła tytuł mistrzyni Polski w kategorii do 20 lat. Wielokrotnie reprezentowała Polskę w rozgrywkach drużynowych: siedmiokrotnie na olimpiadach szachowych dwukrotnie na drużynowych mistrzostwach świata, siedmiokrotnie na drużynowych mistrzostwach Europy. Arcymistrzyni. |
[…] Analiza partii nr 7 – TUTAJ Analiza partii nr 8 – TUTAJ Analiza partii nr 9 – TUTAJ Analiza partii nr 10 – […]
[…] Analiza partii nr 1 – TUTAJ Analiza partii nr 2 – TUTAJ Analiza partii nr 3 – TUTAJ Analiza partii nr 4 – TUTAJ Analiza partii nr 5 – TUTAJ Analiza partii nr 6 – TUTAJ Analiza partii nr 7 – TUTAJ Analiza partii nr 8 – TUTAJ Analiza partii nr 9 – TUTAJ […]
” (42… Ke6 43. Rc7 Nd4 44. Rg7+» wisi na g6 i grozi Gc3)” ale CZARNY nie bije na d4 🙂 i powstaje taka pozycja jaką Pani opisuje po Kg8 że jakieś małe szanse na remis, tyle że bez słabości w postaci odciętego króla.
W związku z tym wydaje się że to Ke6 zamiast Kg8 daje sporo większe szanse czarnymi na remis przez ustawienie na białych polach i aktywna wieże.