Wrocław po raz kolejny będzie gospodarzem Arcymistrzowskiego Turnieju Szachowego Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej. Od środy w siedzibie Klubu Szachowego Polonia przy ul. Wita Stwosza rywalizować będzie dziesięć szachistek, w tym pięć reprezentantek Polski, które w tym roku osiągnęły historyczny dla polskich szachów sukces, zdobywając srebrny medal Olimpiady Szachowej w Baku! To niepowtarzalna okazja, by w stolicy Dolnego Śląska zobaczyć w akcji wszystkie nasze „Sreberka”.
Ten rok dla polskich szachów jest wyjątkowy. Kobieca reprezentacja Polski odniosła bowiem historyczny sukces, zdobywając na Olimpiadzie Szachowej w Baku srebrne medale. W pięcioosobowym składzie kadry były dwie zawodniczki Polonii Wrocław: Jolanta Zawadzka i Mariola Woźniak. Po powrocie z Baku szachistki miały swoje pięć minut. Liczne wywiady, wizyty w studiach telewizyjnych, wreszcie zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego, gdzie wspólnie z medalistami Igrzysk Olimpijskich z Rio zostały odznaczone przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Złotymi Krzyżami Zasługi. – Zaczynając grę w szachy, a nawet odnosząc później kolejne sukcesy, nigdy nie przyszło mi do głowy, że zostanę z tego powodu kiedyś wyróżniona przez Prezydenta RP odznaczeniem państwowym – Złotym Krzyżem Zasługi. Szachy raczej są postrzegane jako sport mało ważny, niewiele osób spoza środowiska zwraca na nie uwagę. Dlatego takie wyróżnienie powoduje, że człowiek czuje się ważny, dostrzeżony. I bardzo się cieszę, że nasza praca została w taki sposób doceniona – powiedziała wówczas Jolanta Zawadzka z Polonii.
Ten rok nasze „Sreberka” – tak są nazywane przez kibiców reprezentantki Polski – zakończą startem w Arcymistrzowskim Turnieju Szachowym Kobiet im. Krystyny Hołuj Radzikowskiej, który po raz kolejny gości we Wrocławiu. To jeden z najsilniej obsadzonych turniejów kobiecych rozgrywanych w Europie! Od środy w siedzibie Klubu Szachowego Polonia Wrocław przy ul. Wita Stwosza 37-38 dziesięć szachistek, w tym właśnie cała polska srebrna drużyna z Baku, rywalizować będzie w turnieju kołowym (zagrają systemem każda z każdą). Jedną z faworytek zawodów tradycyjnie będzie wrocławianka Jolanta Zawadzka, która nie tylko będzie grać w szachy, ale pełni też rolę dyrektora turnieju, dbając o sprawy organizacyjne. Turniej będzie rozgrywany pod honorowym patronatem Renaty Mauer-Różańskiej, dwukrotnej Mistrzyni Olimpijskiej i Przewodniczącej Komisji Sportu Rady Miejskiej Wrocławia.
Kto obok Joli Zawadzkiej powalczy o zwycięstwo w tegorocznym turnieju? Stawka jest tak wyrównana, że dziś trudno wyrokować. Przed starem zawodów najwyższym rankingiem może pochwalić się Rosjanka Anastazja Bodnaruk oraz ubiegłoroczna zwyciężczyni, także reprezentująca Rosję, Alina Kaszlińska (prywatnie żona najlepszego polskiego szachisty Radosława Wojtaszka). W przeszłości wrocławski turniej wygrywały już także Gruzinki, a tym razem ten kraj reprezentować będzie Melia Salome – Mistrzyni Świata w Drużynie z 2015 roku. Najniższy ranking w stawce ma wciąż jeszcze juniorka – najmłodsza spośród „Sreberek” Mariola Woźniak z Polonii Wrocław, ale i ona pokazała już nie raz, że potrafi sobie radzić ze znacznie silniejszymi i bardziej doświadczonymi rywalkami. – Rankingowo turniej wypadnie tym razem może troszkę słabiej niż w poprzednich latach, ale mam nadzieję, że będzie interesujący dla szachistek i kibiców – mówi Jola Zawadzka.
Otwarcie turnieju w środę o godz. 15.30 w siedzibie Polonii będzie miało wyjątkową oprawę. Szczególnie dla najmłodszej spośród reprezentantek Polski Marioli Woźniak, która… z rąk przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP odbierze Złoty Krzyż Zasługi. Wszystko dlatego, że szachistka Polonii nie mogła być wraz z koleżankami w Pałacu Prezydenckim zaraz po powrocie z Olimpiady Szachowej, ponieważ brała w tym czasie udział w Mistrzostwach Świata Juniorek. Dodatkowo w środę nastąpi także uroczyste otwarcie wystawy „szachy w sztuce – sztuka w szachach”, która będzie towarzyszyć turniejowi. Autorem prac jest pochodzący z Wałbrzycha artysta plastyk Zygmunt Nasiółkowski.
Uczestniczki turnieju i ich aktualny ranking punktowy:
1. Anastazja Bodnaruk (Rosja) – 2470,
2. Alina Kaszlińska (Rosja) – 2450,
3. Jolanta Zawadzka (Polska) – 2433,
4. Monika Soćko (Polska) – 2428,
5. Yuliya Shvayger (Izrael) – 2422,
6. Karina Szczepkowska (Polska) – 2415,
7. Zhansaya Abdumalik (Kazachstan) – 2405,
8. Klaudia Kulon (Polska) – 2400,
9. Melia Salome Gruzja) – 2393,
10. Mariola Woźniak (Polska) – 2215.
Zapraszamy na stronę turnieju www.wgmradzikowska.pl
Fot. PZSzach
Reprezentacja Polski Kobiet w Szachach – srebrne medalistki Olimpiady Szachowej 2016. Od lewej: Monika Soćko, Klaudia Kulon, Karina Szczepkowska, Mariola Woźniak, Jolanta Zawadzka, trener Marek Matlak.
Zostaw komentarz